Nonstop support

Snehové a záberové reťaze

Snehové reťaze sa delia do troch skupín. Akčné by mali pomôcť pri uviaznutí, konzumné vyhovie tým, ktorí ich využijú len občas, a najlepšie sú reťaze špičkovej kvality, s ktorými je možné užívať si na snehu dlhodobo aj v ostrejšom štýle. Ona totiž aj jazda v snehu má nemalý pôvab, keď nás auto dobre počúva.

Viac ako tretina motoristov si kupuje kvalitné značkové snehové reťaze. Ale kvalitu reťazí pozná bežný motorista len ťažko. Viacmenej však platí, že vyššia kvalite zodpovedá vyššia cena. Ak si však chcete jazdu s reťazami vychutnať a nestrachovat sa, že sa vám po ceste uvoľní, narazí do blatníka alebo poškriabu zliatinové kolesá, potom musíte si musíte za reťaze priplatiť aby sa reťaze automaticky - pomocou malých navijakov - samy napínali a na kolesách rovnali do súmernosti. Tým pádom už ani po namontovaní nemusíte po krátkej jazde, kedy sa reťaz usadí, zastavovať, napnutie regulovať, prípadne polohu reťaze upravovať.Kvalitné reťaze sú dnes vyrábané zo špeciálnej legovanej ocele s rôznymi prísadami a povrchovým tvrdením vrátane použitia titánu. Podstatná je tiež prepracovanosť drobných súčiastok a mechanizmov upínanie a napínanie reťazí.

Načo si treba dať pozor:
Napriek možnostiam, ktoré ponúkajú najkvalitnejšie reťaze, je z bezpečnostných dôvodov aj kvôli dvojročnej záruke využitia reťazí pre športový štýl jazdy obmedzované.
Záruka výrobcu sa nevzťahuje na škody spôsobené nesprávnou montážou, prekročením povolenej najvyššej rýchlosti 50 km / ha jazdou na pevných povrchoch bez snehu. Záruka platí len na nahradenie chybných častí reťaze. Výrobca týchto reťazí upozorňuje, že sú určené pre pomoc v núdzi, vodič sa má vyhnúť prudkým rozjezdům a brzdenia. Opotrebované reťaze sa majú montovať opotrebovanejší stranou na pneumatiku. Ak je opotrebenie vyššia ako 50 percent, hrozí roztrhnutie reťaze.

Kedy treba použiť snehové reťaze:
Až na pár miest, kde sa už objavujú príkazové značky z vyhlášky ministerstva dopravy a spojov 30/2001 Zb. (Na modrom terči je negatívne biela pneumatika pretkaná výraznou pavučinou reťazových článkov), je použitie reťazí v Česku zatiaľ vecí rozhodnutia vodiča. Malo by to byť vždy, kedy pneumatiky strácajú schopnosť prenosu hnacej sily na vozovku. Najlepšie je obuť reťaze na všetky kolesá, ale v praxi sa používajú väčšinou len na jednej náprave. Hnacie. Používajú sa len po nevyhnutne nutnú dobu.

Rady:
1. Snehové reťaze by sa mali kupovať skôr v špecializovanej predajni alebo priamo u predajcu nových automobilov, kde by mali tiež vedieť poradiť s výberom najlepšej varianty reťazí
2. Pri mrznúci vode na vozovke strácajú reťaze svoju účinnosť
3. Pre zvýšenie životnosti reťazí je nutné ich po použití umyť horúcou vodou a pred opätovným uložením do obalu osušiť.


Správny postup pri kúpe:
Ešte pred nákupom reťazí je treba zistiť všetky údaje o veľkosti pneumatiky na vozidle, teda napríklad 195/65 R 15. Správna reťaz nemôže byť úplne univerzálna a zvyčajne pasuje iba na niekoľko rozmerov pneumatík, ktoré sú uvedené na obale. Pozrieme sa aj do návodu na obsluhu vozidla, či tam nie je nejaký špeciálny pokyn na použitie snehových reťazí. Napríklad týkajúce sa ich najväčšie povolené hrúbky (zvyčajne 12 -14 mm) článkov reťaze, respektíve vzdialenosti pneumatiky od pevných alebo pohyblivých častí podvozku.

Atest:

Dobré reťaze by mali ísť nasadiť za pár minút, na behúňe pneumatiky vytvárať takzvanú há-stopu, ktorá vedie kolesá aj v priamom smere, nemal by ani spôsobiť poškriabaniu diskov liatych kolies. Ak s ním ideme do zahraničia, mal by mať aj zahraničné atest. Renomovaní výrobcovia reťazí - napríklad pewag či Weißenfels - majú nemeckej atesty TÜV aj ďalších západoeurópskych krajín, ktoré súčasne nahrádzajú atest SD nášho ministerstva dopravy.

Skúška snehových reťazí:

Skúška nasadenie snehových reťazí nasucho je nutná. Pred odchodom na hory ju rozhodne vykonajte v pokoji a suchu niekde pod strechou. Trebárs aj na vybraté rezervné koleso.

Jazda na snehových reťaziach:

Pri vjazde na nezasneženej vozovku znížte rýchlosť pre zníženie vibrácií a demontujte reťaze, akonáhle vám to situácia umožní. Reťaze, ktorých prierez je opotrebovaný na polovicu, sa môžu pri ďalšom užívaní pretrhnúť. Vždy kontrolujte ich stav pred jazdou. 

Zobrazené 1 až 1 z 1 (1 stránok)