Nonstop support

Typy priemyselných a hobby lán

Lana z prírodných materiálov (konopné lano, sisalové lano, jutové lano) DIN EN 1261-B bola vo väčšine odvetví už dávno nahradená omnoho výkonnejšími lanami syntetickými. Ale predsa majú pre svoj vzhľad a schopnosť viazať tuky stále využitie pre dekoratívne účely, ďalej v strojárenskom priemysle pri výrobe oceľových lán (schopnosť viazať tuky je pre tento priemysel kľúčová vlastnosť) a stále obľúbené sú rovnako v stavebníctve (nekĺžu v rukách).

Laná a šnúry z prírodných materiálov môžu byť veľmi výrazným dekoračným prvkom v interiéroch a exteriéroch. Široké možnosti použitia majú samozrejme aj na záhrade, ďalej v poľnohospodárstve a lesníctve. Nevynikajú pevnosťou či odolnosťou voči pôsobeniu okolitého prostredia, zato nekĺžu v ruke, sú vhodné pre športové účely - šplh alebo preťahovanie.

Polyamidové šnúry a laná EN 696-A vynikajú vysokou pevnosťou a sú preto vhodné ako šnúry a laná viazacie, zdvíhacie a ťažné. Nachádzajú široké uplatnenie v priemysle aj v poľnohospodárstve. Ak je potrebné šnúr malých priemerov s vynikajúcou pevnosťou, potom práve polyamidy sú tým pravým riešením. Šnúry a laná nie sú vhodné tam, kde dochádza k priamemu kontaktu s vodou.

Šnúry a laná z polypropylénovej pásky EN 669-A  sú najjednoduchším a tiež najlacnejším produktom. Napriek tomu sa vyznačujú dobrou pevnosťou a odolnosťou voči chemikáliám a hodia sa preto všade tam, kde nekladieme vysoké požiadavky na vzhľad či oteruvzdornosť. Vďaka svojej nízkej mernej hmotnosti (hustote) plávajú na vode.

Polyesterové šnúry a laná sa vyznačujú veľmi dobrou pevnosťou a vysokou odolnosťou voči pôsobeniu poveternostných vplyvov. Najväčšou prednosťou je vynikajúca oteruvzdornosť. preto sa ideálne hodia ako žalúziové šnúry alebo na šnúrky do topánok. Šnúry a laná sú vhodné do vlhkého prostredia aj pre priamy kontakt s vodou.

Lodné lano POLYS je vysokopevnostný materiál na báze polyolefínov. Je charakteristický veľmi dobrou pevnosťou a vynikajúcou oderuvzdornosťou. Štandardné POLYS má dobrú odolnosť voči UV žiareniu.
Modifikovaným výrobkom so zvýšenými úžitkovými vlastnosťami je POLYS SunFix. Vďaka špeciálnemu spôsobu stabilizácie dosahujeme u lán POLYS SunFix vynikajúcej odolnosti voči UV žiareniu, bez toho aby bola významne ovplyvnená ich pevnosť. Toto vysoko výkonné lano sa tak dá použiť pre tradičný rybolov, fishfarming, lodnú dopravu a na ostatných miestach, kde môže intenzita slnečného žiarenia negatívne ovplyvniť pevnosť textilných lán.

Gumolano – pruženka: základnou vlastnosťou gumových lán je ich vysoká elasticita dosahujúci až 130%. Tieto parametre dosahujú vďaka jadru tvorenému gumenými vláknami predných svetových výrobcov. Oplet tvoria polypropylénové, príp. polyesterové vysokopevnostné vlákna. Gumolana možno použiť pre uchytenie reklamných billboardov, autoplachiet, krytov záhradnej techniky a nábytku, ak uchytenie nákladu.

Gumolano

Gumolano - pruženka Základnou vlastnosťou gumových lán je ich vysoká ..

Konopné laná DIN EN 1261-B

Lana z prírodných materiálov bola vo väčšine odvetví už d&aa..

Lodné lano Polys

Lodné lano POLYS je vysokopevnostný materiál na báze polyolefínov. Je charakteristický veľmi dobr..

Polypropylénové laná - POP,PP EN 699-A

Polypropylénové laná - označované ako POP lano alebo PP lano Pre svoju odolnosť voči povetern..

Polyamidové laná -PA DIN EN 696-A

Polyamidové laná (označované ako PA lano) vynikajú svojou schopnosťou pohlcovať rázovú energiu, m..

Polyesterové PES laná

Laná s veľmi vysokou pevnosťou, nízkou ťažnosťou a vysokou odolnosťou voči pôsobeniu poveternostn..

Multifil laná

Polypropylénové multifilamentné laná vyrobené z materiálu MULTITEX sa vyznačujú mäkkosťou, drží v..

Hempex laná

Vyzerá ako z konopé lano, na ohmatať je z konope, ale je to moderné lano s dlhou životnosťou. Až ..

Zobrazené 1 až 8 z 8 (1 stránok)